Od lat można zaobserwować swoistą „rywalizację” dwóch bardzo popularnych olejów silnikowych – 5W30 oraz 5W40. Czy ma ona w ogóle sens? A może dwa oleje silnikowe mają tylko podobne nazwy? Spróbujmy przyjrzeć im się bliżej.

Baza olejów silnikowych

Zacznijmy od bazy, która jest podstawowym czynnikiem wpływającym na charakterystykę oleju silnikowego. Olej 5W40 to typowy olej syntetyczny. To pierwsza cecha, która odróżnia go od oleju 5W30. Olej 5W30 jest pod tym kątem nieco nietypowy, ponieważ można spotkać preparaty o tym oznaczeniu opracowane zarówno na bazie syntetycznej, jak i półsyntetycznej. Czy jednak ten parametr ma istotne znaczenie z punktu widzenia użytkownika silnika? Jest to kwestia mocno dyskusyjna. Co więcej, można spotkać się z opiniami, że klasyfikowanie olejów silnikowych pod kątem bazy zastosowanej w produkcji powoli traci swój sens. Oleje silnikowe są wytwarzane według coraz bardziej nowoczesnych metod. Często okazuje się zatem, że olej silnikowy półsyntetyczny odznacza się podobnymi parametrami co oleje syntetyczne. Wobec tego nawet półsyntetyczny olej silnikowy 5W30 może być preparatem o podobnej jakości co olej syntetyczny 5W40.

Klasy lepkości, czyli oleje silnikowe w warunkach eksploatacji

Znacznie więcej uwagi warto poświęcić klasom lepkości olejów silnikowych, ponieważ są one bardziej istotne zarówno z punktu widzenia producentów samochodów, jak i klientów sklepów motoryzacyjnych. Porównujemy ze sobą dwa oleje silnikowe o identycznej klasie lepkości zimowej. Oznaczenie 5W informuje nas o tym, że obydwa oleje silnikowe zachowują swoje właściwości w niskich temperaturach. Przy temperaturze dochodzącej do -30℃ oleje silnikowe 5W30 i 5W40 nie zawiodą kierowcy. Jest to jeden z powodów, dla których obydwa produkty są określane mianem preparatów o uniwersalnym zastosowaniu. Różnice widać natomiast przy letniej klasie lepkości. Olej silnikowy 5W40 nieco lepiej radzi sobie latem, gdy pojawiają się wysokie temperatury. Nie oznacza to jednak, że olej 5W30 nie sprawdzi się przy letnich upałach. To również odpowiedni olej zarówno zimą jak i latem. Każdy z tych produktów zasłużenie dzierży miano wielosezonowego oleju silnikowego. W dużej mierze to jest przyczyną ich popularności.

Kiedy stosować konkretny olej silnikowy?

Olej silnikowy 5W30 oraz olej 5W40 to produkty bardzo uniwersalne. Pierwszy z nich bywa określany olejem dla zwykłego Kowalskiego. Olej 5W30 jest świetnym wyborem dla sporej grupy samochodów osobowych użytkowanych w warunkach normalnej eksploatacji. Nie ma znaczenia, czy chodzi o starsze, czy nowsze modele. Z kolei olej silnikowy 5W40 często jest wybierany przez użytkowników nowych samochodów. Chętnie sięgają po niego także posiadacze aut sportowych. Przemawia za tym omówiona wcześniej letnia klasa lepkości, dzięki której silnik jest dobrze chroniony w wysokich temperaturach. Oleje silnikowe 5W30 i 5W40 sprawdzą się w silnikach benzynowych, ale ich walory docenią również użytkownicy silników diesla. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy wybieramy olej silnikowy, powinniśmy trzymać się przede wszystkim zaleceń producenta auta.