Sześć wskazówek, jak uniknąć alergii podczas jazdy samochodem

Wielu producentów samochodów posiada filtr HEPA, który zapobiega przedostawaniu się pyłków do kabiny pasażerskiej. Czy Twój samochód posiada taki filtr? Najlepiej zapytać sprzedawcę, który sprzedał Ci samochód lub zajrzeć do sekcji filtrów w książce serwisowej pojazdu. Powinna tam znajdować się pieczęć poświadczająca, że model przeszedł laboratoryjne testy alergiczne.
Oczywiście, gdy kierowca lub ktoś, kto zwykle podróżuje samochodem, ma problemy z alergią, filtr przeciwpyłkowy powinien być wymieniany raz w roku (zwłaszcza jeśli dużo jeździ się po mieście) lub oczyszczany powietrzem pod ciśnieniem. Nowy filtr kosztuje od 70 do 150 złotych, a różnica w cenie wynika z tego, że te droższe są wykonane z węgla aktywnego, który znacznie lepiej filtruje pyłki. O tym, czy jest zabrudzony, dowiesz się, jeśli pojawią się problemy z klimatyzacją (nie działa na pełnych obrotach, a czasem nawet trochę brzydko pachnie).
Co więcej, możesz zredukować do 99% pyłków, które dostają się do Twojego samochodu, stosując się do tych sześciu prostych wskazówek:
Zamknięte szyby
Najprostszym sposobem na ochronę wnętrza samochodu przed pyłkami jest jazda z podniesionymi szybami (zwłaszcza jeśli jedziesz drogą, wokół której jest dużo roślin).
Podróżowanie bez zwierząt
Ich sierść wpływa na alergików, ponieważ zatrzymuje pasożyty, zanieczyszczenia i… pyłki roślin. Jeśli musimy podróżować ze zwierzętami, powinniśmy je myć przynajmniej raz w tygodniu lub przewozić w bagażniku.
Recyrkulacja powietrza
System ten zapobiega zasysaniu powietrza z zewnątrz pojazdu. Wszystkie samochody posiadają to urządzenie, a wiosną koniecznie należy je włączyć, aby zapobiec przedostawaniu się pyłków do kabiny pasażerskiej.
Utrzymuj wnętrze samochodu w czystości
Szczególnie jeśli tapicerka Twojego samochodu wykonana jest z tkaniny. Jeśli masz możliwość wyczyszczenia tapicerki w domu, najlepiej użyć odkurzacza parowego (para wodna jest bardzo skuteczna na tego typu tkaninie) lub gorącej wody i gąbki.
Prowadzenie pojazdu w okularach przeciwsłonecznych
Choć może się to wydawać niewiarygodne, noszenie okularów przeciwsłonecznych sprawia, że oczy są bardziej chronione. Zmniejszy to swędzenie i łzawienie, które są tak dokuczliwe podczas jazdy.
Podróżowanie w odpowiednim czasie
Unikaj świtu i zmierzchu, czyli pór dnia o największym stężeniu pyłków w powietrzu.
Bądź ostrożny z lekami
Zwykle leki przeciwhistaminowe przepisywane w celu zwalczania alergii nie powodują u pacjentów senności (przynajmniej te najnowszej generacji). Zawsze jednak należy sprawdzić działanie leków podczas prowadzenia samochodu, gdyż senność jest jedną z głównych przyczyn wypadków. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Spodobał Ci się ten artykuł? Zanurz się w świecie zdrowia i urody dzięki portalowi qualitymagazyn.pl